האם ניתן לסרב לביצוע תהליך פינוי בינוי - יוזוק מלכין ושות

האם ניתן לסרב לביצוע תהליך פינוי בינוי?

האם ניתן לסרב לביצוע תהליך פינוי בינוי? נכון להיום עלייה מתמדת במחירי הדיור לאורך למעלה מעשור, מחסור הולך וגובר בקרקעות פנויות המיועדות למטרות בנייה למגורים ועשרות אלפי יחידות דיור בכל רחבי הארץ הממוקמים בתוך מבני מגורים ישנים ההולכים ונעשים מסוכנים לציבור הדיירים, כל אלו ועוד הופכים את תחום ההתחדשות העירונית בכלל ופרויקטים מסוג פינוי ובינוי בפרט לפתרון האסטרטגי של מדינת ישראל לבעיית הדיור במהלך השנים הבאות.

מה חשוב לדעת על פינוי בינוי?

פינוי בינוי הוא פרויקט בתחום ההתחדשות העירונית שנועד לצרכי פינוי של מבני מגורים ישנים ו/או מתחמי מגורים ישנים וזאת לצרכי הריסה מן היסוד של המבנים הישנים והקמה של מבני מגורים חדשים בשטח המפונה. פרויקטים אלו מתקיימים כיום בערים ויישובים שונים ברחבי המדינה ועל פי הערכות מקצועיות מדובר בפרויקטים בהיקף של 15% מסך כל התחלות הבנייה בישראל, כאשר הצפי של אנשי המקצוע הוא לגידול משמעותי בהיקף הפרויקטים מסוג פינוי בינוי במהלך השנים הבאות.

מי הם הגורמים המעורבים בפרויקטים מסוג פינוי ובינוי?

בכל פרויקט מסוג פינוי בינוי עומדים שלושה גורמים מרכזיים שכל אחד מהם תלוי בשני לצורך החלת הפרויקט:

  1. בעלי הדירות במבני המגורים המיועדים לפרויקט, כאשר כתנאי ראשון לפרויקט נדרשת הסכמה של 80% מהדיירים בכל מבנה מגורים.
  2. הרשות המקומית שבשטחה ממוקמים מבני המגורים המיועדים בפרויקט
  3. החברה היזמית העומדת מאחורי הפרויקט

לצד הגורמים המרכזיים הנ"ל, ישנה רשימה של אנשי מקצוע שכל אחד מהם מלווה את כל אחד מהגורמים העיקריים המעורבים בפרויקט, וביניהם:

שמאי מקרקעין, אדריכלים ואנשי תכנון סביבתי, אנשי תשתיות, עו"ד מוביל ומנוסה בתחום המקרקעין המייצג את היזם ו/או בעלי הדירות ועוד.

מה הן זכויות בעלי הדירות בפרויקטים מסוג פינוי בינוי?

בעלי הדירות במבנים המיועדים לפרויקט מסוג פינוי בינוי, ידועים גם בשם בעלי הזכויות, וזאת לנוכח העובדה שהם נדרשים להעביר את הזכויות על הנכס שבבעלותם לחברה היזמית, וזאת תמורת קבלת דירה חדשה ומשודרגת יותר במבנה המגורים אשר ייבנה תחת הבניין הישן המיועד להריסה. בנוסף, חשוב לציין שבעלי הזכויות זכאים לקבלת דמי שכר דירה עבור כל התקופה בה יתבצעו עבודות ההריסה והבנייה בפרויקט וזאת לצד שירותים נלווים כגון: הובלת דירות, תשלום ועד בית וכדומה.

מי מגן על זכויות הדיירים בפרויקט?

בעלי הזכויות בפרויקט מסוג פינוי בינוי נדרשים להתאגד כקבוצת דיירים על מנת להגן על מלוא זכויותיהם לאורך כל שלבי הפרויקט, כאשר כל קבוצת דיירים נדרשת לבחור נציגות שתייצג אותם אל מול כלל הגורמים המעורבים בפרויקט. לצורך כך, קיימת חשיבות רבה לשכירת שירותיו של עורך דין מקרקעין המתמחה במתן שירותי ייעוץ וליווי משפטי לדיירים בפרויקט התחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי.  שכירת שירותיו של עו"ד פינוי בינוי כבר בשלבים המוקדמים ביותר של הפרויקט, תאפשר לכל אחד ואחת מבעלי הזכויות למצות את תהליכי המשא ומתן אל מול החברה היזמית וכלל קבוצת הדיירים להגן על מלוא האינטרסים המשותפים להם לאורך כל הדרך על הצד הטוב ביותר.

קיבלתם הצעה מחברת יזמות כזו או אחרת להחלת פרויקט פינוי בינוי במבנה המגורים בו אתם מחזיקים בבעלות על דירה? זה הזמן לברר את מלוא זכויותיכם לפני כל החלטה כזו או אחרת שתקבלו. לצורך כך, אנו ממליצים לכל אחד ואחת מבינכם לפנות עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי בנושא באמצעות עורך דין מקרקעין העוסק ומתמחה בתחום דיני מקרקעין ותחום ההתחדשות העירונית.

לתיאום פגישת ייעוץ מקדימה לחצו כאן והבטיחו את זכויותיכם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מאמרים נוספים

פינוי דייר סרבן

שוק השכרת הדירות בישראל הוא שוק יצרי ולעיתים גם עולות בו סיטואציות לא נעימות, כמו למשל דייר סרבן שלא משלם ולא מוכן לפנות את הנכס.

קרא עוד »

עו"ד פינוי בינוי באשדוד

פינוי בינוי באשדוד – בחירת עורך דין מקרקעין לעסקת פינוי בינוי באשדוד בשנים האחרונות, אנו עדים לתנופה אדירה של פרויקטים מסוג "פינוי בינוי", אך מה

קרא עוד »

עו"ד פינוי בינוי בלוד

בדומה לערים רבות אחרות, גם בלוד, פועלים על מנת לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית ובין היתר גם פרויקטים של פינוי בינוי. רק לאחרונה אושר בתהליך

קרא עוד »

עו"ד תמ"א 38 באשדוד

עו"ד תמ"א 38 באשדוד אפשרויות הבניה אם החלטתם לצאת אל הדרך ולחתום על תחילתו של פרויקט כדאי שתכירו את זכויות הבנייה להם אתם זכאים מכוח

קרא עוד »
Call Now Button דילוג לתוכן