architecture-1719526_640

בניית מרפסות שמש תוספת והרחבת מרפסות

​בניית מרפסת I הרחבת מרפסת I תוספת מרפסת שמש

כמה פעמים יצא לכם לחשוב, אם רק הייתה לי מרפסת בבית, פינת גן ירוקה, עם פרחים, צמחים, אדניות. מקום שאני יכול לשבת בכייף לקפה של בוקר, פינה שקטה משלי המשקיפה על הרחוב. אוויר פתוח, מקום בו אוכל לארח חברים ואולי אף לשים גריל וליהנות מתחושה של חופש.

אז זהו שזה לא חלום והיום כבר ניתן, קיימת דרך לשדרג את הבית שלכם ולבנות מרפסת בפרק זמן קצר יחסית ואפילו אולי להרוויח מהמהלך הזה כסף.

סעיף 19(ג)(1) לתוספת השלישית לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: "החוק") מעניק פטור מהיטל השבחה למחזיק במקרקעין או קרובו אשר הגישו בקשה להיתר בניה לצורך בניה או הרחבה דירת מגורים בהתקיים התנאים כדלקמן:

הדירה מיועדת לשימוש המחזיק בדירה או קרובו.

המחזיק בדירה או קרובו הם אלו שהגישו את הבקשה להיתר בניה.

השטח הכולל של דירת המגורים האמורה לאחר בנייתה או הרחבתה לא יעלה על 140 מ"ר.

מה שנדרש מכם, הוא לבדוק האם הרשות העירונית שלכם מאפשרת ואם השכנים לא מתנגדים.

בבניה של בתים חדשים כיום, כמעט כל דירה שנבנית צמודה לה מרפסת. בשנים האחרונות החלה מגמה של בניית תוספת מרפסות גם בבניינים ישנים. לפי הערכת שמאים ניתן לראות כי בעקבות הוספת מרפסת שמש, ערך הדירה יכול לעלות בין 5-15% מה שיכול להסתכם גם במאות אלפי שקלים לטובת בעל הדירה.

בעצם, ביום מכירת הדירה, רבים הסיכויים שתוחזר ההשקעה של בניית המרפסת ובנוסף יהיה גם יותר קל יותר למכור אותה כיוון שדירה עם מרפסת- יותר מעניינת ונחשקת ויש לה ערך מוסף גבוה יותר עבור הקונה הפוטנציאלי.

אז איך מתקדמים מפה? מקבלים החלטה שרוצים והולכים לאסוף חתימות מהשכנים.

לפי חוק המקרקעין, נדרש כי לפחות 75% מבעלי הזכויות בבניין יביעו הסכמתם לבצע תוספת מרפסות שמש. גודל המרפסת שעליה יינתן אישור בדר"כ יהיה עד לגודל של 10% משטח הדירה ועד 14 מ"ר, לפי השטח הגדול יותר מבניהם (כמובן שהעניין תלוי בתוכנית החלה על המקום, בשיקולים תכנוניים ובאישור הרשויות הרלבנטיות).

עלות בנייה מוערכת כיום בכ-6,000 שקל למ"ר.

בחירת אנשי המקצוע והחברה המבצעת הינם חשובים ביותר. לאחר שעברתם את השכנים וכולם הבינו את העלויות והסכימו לחתום, נכון יהיה לפנות לאדריכל או מהנדס לקבלת מפרט ותוכניות. קימות כיום גם חברות בנייה ייחודיות לבניית מרפסות שעושות בעצמן את כל התהליך התכנוני וקבלת ההיתרים.

אז רגע לפני שסוגרים הכל והולכים לחתום על מסמך הבנות מול הקבלן, לחתום על חוזים, זיכרון דברים או תשלום לקבלן. חשוב שתתייעצו ושתלוו על ידי עורך דין מטעמכם, שבקיא בתחום הנדל"ן.

נשמח לייעץ לכם ולהכווין אתכם, מה באמת חשוב לכם לדעת בתהליך של בניית מרפסות.

במשרדנו יוז'וק מלכין ואשל עורכי דין ונוטריונים, קיימת מחלקה העוסקת בתחום הנדל"ן ונותנת שירותים משפטיים, יעוץ והכוונה בנושא.

משרדנו עוסק בתחום זה שנים רבות מכיר ויודע לדרוש את המסמכים הרלוונטיים להצלחת הפרויקט ועמידה בלוחות הזמנים וילווה אתכם לכל אורך התהליך.

חשוב שמשרד עורכי דין שעוסק בנדל"ן יהיה לצדכם וינחה אתכם באופן מקצועי ואחראי.

* יודגש כי יש להיוועץ באופן פרטני בעורך דין מומחה למקרקעין לפני עריכת כל עסקה במקרקעין, ואין האמור לעיל מתיימר להוות ייעוץ משפטי.

משרדנו מייצג ועדים ונציגויות רבות של בניינים. לקבלת הצעה לייצוג, וכן לתיאום פגישת ייעוץ , ניתן ליצור קשר (גם באמצעות המייל) עם משרדנו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מאמרים נוספים

שימוש חורג בנכס

במסגרת הסדרתם של תכנון ובנייה בישראל, שימוש חורג הוא שימוש בקרקע או במבנה לא למטרה שהוגדרה לו בתוכנית בניין עיר ו/או בהיתר שניתן כדין. לדוגמא:

קרא עוד »

השתלטות על קרקע

בשנים האחרונות אנו ערים לתופעה בה אנשים עושים דין לעצמם ומשתלטים על מקרקעין שאינם בבעלותם כאילו היו "בעלי הבית". הנושא תפס תאוצה רבה בעולם הפשע,

קרא עוד »

אי רישום דירה בטאבו

אי רישום בית משותף בטאבו אי רישומן של זכויות בעלים בלשכת רישום המקרקעין-  בשעה טובה רכשתם דירה חדשה מקבלן, שילמתם את מלוא התמורה, אתם גרים

קרא עוד »
דילוג לתוכן